Kısırlaştırma

Kedimi ne zaman kısırlaştırabilirim? Yaşına mı kilosuna mı bakmam gerek?

Sorulma tarihi 25 Temmuz 2018 Kedi.
Yorum Ekle
2 Cevap(lar)

Doğru olan  yaşa göre kısırlaştırma yapmak. Burada da benim çok değer verdiğim bir veteriner hekimin önerisi, dişi kedileri bir doğum yaptırıp yavrular  büyüdükten sonra kısırlaştırmak. Erkek kedileri ise mümkünse 3 yaşından önce kısırlaştırmamak. Nedenini ise şöyle açıklıyor; erkek kedilerin idrar yapmasını sağlayan testislerden gelen bir sıvı.  Erken yani 3 yaşından önce yapılan kısırlaştırmalarda çoğunlukla tolere edemiyorlar. Ve böbrekle ilgili problemler yaşanıyor. 3 yaşından sonra,  daha tolere edebilir aşamaya geliyorlar.  Bu bilgiye sahip olduktan sonra, mümkün olduğunca bu öneriye uymaya gayret ediyorum.

26 Temmuz 2018 cevapladı.
Yorum Ekle

Merhaba,

Kediler 1 yaşından sonra kısırlaştırılabilir, ortalama 6 aylıktan sonrada kızgınlığa gelmektedir.Sağlıklı olan da 16 aydan sonra çiftleşip, doğurmasıdır.Kediler her ırk ve yaşa göre farklı semptomlar gösterebilir.Beslenmesinden tutunda kullandığı kuma kadar farklılık gösterir.Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra kısırlaştırılmış kedi maması kullanmaya özen gösterin.

23 Nisan 2019 cevapladı.
Yorum Ekle
  • Seçenekler

    Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.